Kazališna predstava "Lara u svijetu životinja"
Autor: Josipa Kelava, 24. 4. 2018.

U nedjelju 22. travnja 2018. Hrvatska nastava u Bavarskoj ugostila je kazalište Smješko iz Zagreba u prostorijama Hrvatske katoličke misije u Münchenu.

Lara u svijetu životinja autorsko je djelo hrvatskoga glumca i pisca dramskih tekstova, Hrvoja Zalara. Radnja predstave započinje pregovaranjem roditelja s kćeri, koja nije ljubiteljica prirode, a ni životinja, te se trenutno se nalazi s roditeljima u šumi. Oca i majku utjelovili su glumci Robert Španić i Vini Jurčić, koji su se zatim izmjenjivali u glumi raznih autohtonih i zaštićenih životinja na području Hrvatske, dok je njihovu kćer Laru glumila Marija Šegvić.

Iz prkosa, djevojčica Lara odlučuje da neće nastaviti obilaziti šumu s roditeljima, a životinje koje će takva, osamljena i mrzovoljna, susreti, otvorit će joj oči za mnoge zanimljivosti koje o tim životinjama (hrčak, risica, klepetan Rodan, šišmišica, zec) nije znala, razumijevala, a nije ni htjela razumjeti. Kazališni komad Lara u svijetu životinja, pored sveprisutnoga humora, promeće se u pravi edukativni tekst, koji može biti poučan velikom broju djece, roditelja i svih odraslih, koje je tehnologija znatno odvojila od prirode i njezina bogatoga i zadivljujuće raznovrsnoga životinjskoga svijeta.

Na to kakve sve zadaće životinjski svijet ima na Zemlji i koliko je divno njegovo prisustvo uz ljude, uspio je, i velikima, i malima, ukazati kazališni komad Lara u svijetu životinja. U publici se mogao vidjeti spontan pljesak, iskreno smijanje, a gledatelji su sa zanimanjem pratili predstavu do samoga kraja. Tako oplemenjeno poslijepodne svi gosti predstave, skupa s učiteljima Hrvatske nastave iz Bavarske, imali su još uz kavu i kolače ugodno druženje koje su organizirali roditelji učenika Hrvatske nastave. Učitelji Hrvatske nastave u Bavarskoj zahvaljuju se HKŽ München da su i druženje, zbog njihova gostoprimstva, mogli obaviti u njihovim prostorijama.

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji

Jurka Majić