Sjećanje na pad grada Vukovara 2017.
Autor: Josipa Kelava, 21. 11. 2017.

18. studenoga zasigurno je najtužniji dan u novijoj hrvatskoj povijesti. Dan je to kada se hrvatski narod diljem svijeta prisjetio žrtve Vukovara na 26. obljetnicu stradavanja toga grada.

Brojnim spomen-manifestacijama toga dana odaje se počast svim poginulim, stradalim i nestalim hrvatskim braniteljima koji su u to vrijeme stali u obranu Vukovara i Lijepe naše. Tako je u organizaciji Udruge hrvatskih studenata München e.V. (UHS), i ove godine, u subotu, 18. studenoga, upriličen svečani mimohod središtem Münchena na kojemu su sudjelovali  učitelji hrvatske nastave koordinacije Bavarska.

Hladnoća i jak vjetar nisu spriječili oko 2000 Hrvata i prijatelja hrvatskoga naroda da pohode svečani mimohod; središnji događaj manifestacije, ove godine održane pod geslom „Europo, čuvaj svoj mir“. Povorka je krenula s Odeonsplatza te je dostojanstveno, u tišini i uz svjetlost svijeća te hrvatska nacionalna obilježja, stigla do Königsplatza gdje je bila postavljena pozornica na kojoj se odvio drugi dio programa. Svojim su nastupima članovi Folklorne skupine fra Andrija Kačić Miošić, Franjevačka mladež München, kao i članovi Hrvatske katoličke zajednice i Udruge hrvatskih studenata iz Münchena, podsjetili sve nazočne na strahote koju su grad Vukovar i njegovi stanovnici proživjeli za vrijeme Domovinskoga rata, ali ukazali i na junaštvo te požrtvovnost Grada heroja, simbola hrvatskog otpora. Tako su se, između ostaloga, u samom središtu Münchena tom prilikom mogle čuti izvedbe poznatih domoljubnih pjesama kao što su Stoji grad i Moja domovina.

Učenice hrvatske nastave u Bavarskoj Karla Mamić, Marija Medo i Magdalena Benković recitirale su riječi novinara i prozaika Siniše Glavaševića, jednog od vukovarskih heroja koji je ubijen za vrijeme bitke za Vukovar. Sve izgovorene riječi i otpjevani stihovi odaslale su snažnu poruku o tome koliko dugujemo svim hrabrim ljudima koji su za slobodu dali svoje živote.

Program je završen u nedjelju, 19. studenog, svetom misom u prepunoj crkvi sv. Mihaela u Münchenu. Na kraju mise, mnogobrojne Hrvate u nedjeljno popodne ispratio je crkveni zbor pjesmom Bože, čuvaj Hrvatsku, a time je ujedno okončana i ovogodišnja manifestacija u znak sjećanja na žrtvu Vukovara.

U galeriji vam donosimo fotografije s mimohoda te radove učenika hrvatske nastave -Vukovar 2017.

Marko Filipović